Актуелности | СШУП | 18.12.2024.
Заједнички час историје и географије, посвећен српском научнику Милутину Миланковићу одржан је 17. децембра, 2024. године као радионица коју су организовале професорице историје Стана Стојањеловић и географије Дејана Новаковић.
Милутин Миланковић је био грађевински инжењер, геофизичар, математичар, остроном, академик, климатолог и редован професор небеске механике.
Значај Милутина Миланковића је препознат у изучавању климатологије и истраживању ледених доба помоћу геометрије, физике и небеске механике, изучавању температуре и климатских услова на Марсу, Венери и Меркуру.
Миланковић је дао два фундаментална доприноса науци. Први допринос је „Канон осунчавања Земље” који карактерише све планете Сунчевог система. Други допринос је теоријско објашњење Земљиних дуготрајних климатских промена узрокованих астрономским променама њеног положаја у односу на Сунце; данас познато као Миланковићеви циклуси.
Миланковић је творац најпрецизнијег календара до сада, иако прихваћен на Васељенском сабору у Цариграду 1923. године, никада није у потпуности примењен. Увршћењен је међу 10 највећих научника који се бавио проучавањем Земље и климатским променaма на Земљи које се могу очекивати у будућности.
Преминуо је 12. децембра 1958. године у Београду.