Karavan kultura govora „Progovori da vidim ko si“,

Aktuelnosti | SŠUP | 30.09.2024.

Karavan kultura govora „Progovori da vidim ko si“, projekat u organizaciji Udruženja „Izražajnost“, a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i omladine je 24. i 25. septembra 2024. godine, u prostorijama Istorijskog arhiva grada Novog Sada organizovao edukativan program za učenike i studente Novog Sada. Cilj projekta je da kroz interaktivan pristup učenici ovladaju govornim veštinama i tako razviju usmeni izraz i izlagačku pismenost, jednu od najvažijih socijalnih veština neophodnih da odgovore izazovima koji pred njima postavlja savremeni način života i profesije kojima će se baviti.

Pomenutom edukativnom programu odazvala se i SŠUP „Jakov Nenadović“. Za tu priliku je šest učenika naše škole zajedno sa profesorkom istorije Stanom Stojanjelović, uzelo učešća u radionicama koje su vodili eminentni glumci Milan Bosiljčić i Slobodan Roksandić. U kontekstu unapređivanja verbalnih sposobnosti, učesnici treba da nauče kako da eliminišu loše govorne navike i da kultivišu artikulisan, razložan, dinamičan i slikovit način komuniciranja. Akcenat je dat na sticanju veština i unapređivanju kulture lepog izražavanja i negovanju srpskog jezika, kao jednog od najfundamentalnijih elemenata identitetskog obeležja i konstituenata.
Interaktivna predavanja i praktične vežbe su bile naročito interesantne i edukativne za sve učesnike. U sklopu predviđenih radionica, učenici su vežbali kontrolu gestikulacije tela i treme prilikom javnih nastupa i njihovog prezentovanja za budući posao.